Munkahelyi konfliktuskezelés tréning – a konfliktus fogalma
A munkahelyi konfliktuskezelés tréning előtt nézzük meg, milyen konfliktusok vannak. Konfliktusról akkor beszélünk, ha kettő vagy több fél között valamilyen oknál fogva nézeteltérés, egyet nem értés adódik, és a felek nem jutnak közös nevezőre. Egy konfliktus helyzetben a felek minden esetben eltérő vagy ellentétes állásponton vannak.
Munkahelyi konfliktuskezelés tréning – a munkahelyi konfliktusok forrásai
Számtalan munkahelyi konfliktus kialakulhat, nézzük ebből a leggyakoribbakat, amelyik a munkahelyi konfliktuskezelés tréning segítségével orvosolhatók:
- Nem megfelelő munkakörülmények
- A munkatársaknál a jövőkép hiánya
- Versengés a kollégák között
- Túlzott elvárások a vezetőség részéről
- Vezető és dolgozó között kialakuló konfliktusok
- Kollégák között kialakuló konfliktusok
- Egyén és csoport között kialakuló konfliktusok
- Ellenállás a változásokkal szemben
Munkahelyi konfliktuskezelés tréning – konfliktuskezelés a munkahelyen
Egy munkahelyi konfliktus leggyakrabban két személy között lakul ki, ugyanakkor felléphet csoportok és közösségek között is. Abban az esetben, ha nem jut a két oldal dűlőre, akkor sajnos a vitás helyzet tovább tart, az egyén/egyének pedig stresszhatásnak lesznek kitéve. Romlik a munkamorál, romolhat a kollégákkal való kapcsolat, a párkapcsolatra is kihatással lehet, valamint a hosszas stressz miatt különböző egészségügyi problémák is felléphetnek. A munkahelyi konfliktuskezelés tréning során gyakorlati konfliktuskezelési módszereket sajátítanak el a résztvevők.
Amennyiben megtanuljuk tudatosan és helyesen kezelni a konfliktusokat, akkor kevesebb az esélye annak, hogy hosszabb ideig húzódon egy vitás helyzet, ezáltal a stresszes állapot is elkerülhető. A konfliktuskezelés tréning során tanultakkal megelőzhető egy olyan helyzet, ami esetleg túlságosan elharapódzik, és egy agresszív vita alakul ki a nézeteltérés miatt. Valamint kevesebb az esélye annak, hogy más, külső szemlélő embereket is bevonunk feleslegesen egy összetűzésbe.
Munkahelyi konfliktuskezelés tréning célja
A munkahelyi konfliktuskezelés tréning lényege, hogy a résztvevők megtanulják a helyes és hatékony munkahelyi konfliktuskezelést egy nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb légkör érdekében. A jelentkezők konfliktuskezelési tréninggyakorlatok segítségével tanulhatják meg a munkahelyi konfliktus helyzetek miatti belső feszültség oldását .
A munkahelyi konfliktuskezelés tréning eredménye
A munkahelyi konfliktuskezelési tréning eredményeként megtanuljuk a belső feszültség oldását, a hatásos, észszerű és helyes munkahelyi konfliktuskezelés lépéseit.
A munkahelyi konfliktuskezelés tréning során fejlődik a kommunikációs készségünk, a problémamegoldó képességünk, javulhat az önuralmunk és az önbizalmunk, valamint a jövőbeni vitás helyzeteket higgadtan és mindenki számára megfelelő megoldással tudjuk lezárni.
Munkahelyi konfliktuskezelés tréning tematika
A munkahelyi konfliktuskezelés tréning tematikája kivonatosan:
- A munkahelyi konfliktus fogalma
- Pozitív – negatív konfliktusok
- Munkahelyi konfliktusok kialakulásának okai
- Munkahelyi konfliktusok típusai
- Hogyan előzhetők meg a munkahelyi konfliktusok
- Konfliktuskezelési gyakorlati technikák
- Konfliktusok és önismeret
- Munkahelyi konfliktusok, stressz, agresszió
- Konfliktuskezelési technikák a munkahelyen
Munkahelyi konfliktuskezelés tréning ajánlatkérés
Munkahelyi konfliktuskezelés tréning időpontja, helyszíne, ára:
A munkahelyi konfliktuskezelés tréning igazodik a vállalat által elvártakhoz, mind helyszín, mind időtartam tekintetében. A munkahelyi konfliktuskezelés tréning díjazásához töltse ki az ajánlatkérő lapot.
Kapcsolódó tartalom konfliktuskezelés tréning témakörben: